WAŻNA INFORMACJA!

Na stronie platformy kursów, aktualnie trwają prace konserwacyjne. Możliwe, że strona będzie zwracać błąd 404. Logowanie będzie możliwe wkrótce.

Matematyka na egzaminie ósmoklasisty 2025 – szczegółowa analiza wyników

Matematyka na egzaminie ósmoklasisty 2025 – jak poszedł egzamin ósmoklasisty z matematyki? W 2025 roku do egzaminu ósmoklasisty z matematyki przystąpiło 327 487 uczniów. Choć wynik średni wyniósł zaledwie 50%, to dane szczegółowe pokazują bardzo zróżnicowany poziom przygotowania uczniów. Matematyka ponownie okazała się największym wyzwaniem dla ósmoklasistów.

📊 Statystyki ogólne

  • Średni wynik: 50%
  • Mediana: 47%
  • Dominanta (najczęstszy wynik): 17%
  • Odchylenie standardowe: 29%
  • Zakres wyników: od 0% do 100%

Rozkład wyników ukazuje charakterystyczny „dołek” w środkowej części skali procentowej – najwięcej uczniów uzyskało wyniki między 10% a 25% oraz 90% a 100%, co oznacza, że egzamin wyraźnie rozdzielił uczniów słabszych od bardzo dobrze przygotowanych.

🏆 Najlepsze wyniki

Choć średnia z matematyki była najniższa spośród wszystkich przedmiotów, aż 46 986 uczniów (czyli 14,3%) uzyskało wynik od 90% do 100%. To wynik znacznie lepszy niż w przypadku języka polskiego (gdzie tylko 4,8% uczniów osiągnęło ten próg).

👧🧑 Różnice ze względu na płeć

Zaskakująco, w matematyce nie odnotowano różnic między dziewczętami i chłopcami – obie grupy uzyskały średnio po 50%. W innych przedmiotach (np. język polski – 68% dziewcząt vs 59% chłopców) różnice były bardziej zauważalne.

🌍 Lokalizacja szkoły a wyniki

Równie istotne były różnice terytorialne:

  • Najniższe wyniki z matematyki odnotowano w miastach do 20 tys. mieszkańców (średnio 46–48%).
  • Najwyższe – w miastach powyżej 100 tys. – 57%.
  • Wieś i miasta średniej wielkości uzyskały wyniki pośrednie (50%).

To pokazuje, że dostęp do lepszych zasobów edukacyjnych i stabilnych warunków nauki może przekładać się na wyższe wyniki.

📌 Wnioski

Egzamin z matematyki w 2025 roku uwidocznił dwie istotne rzeczy:

  1. Wysokie rozwarstwienie wyników – wielu uczniów ma ogromne trudności z podstawami matematyki, ale jednocześnie duża grupa osiąga znakomite rezultaty.
  2. Stabilne, ale wymagające przygotowanie – uczniowie, którzy od 6. klasy zaczynają systematycznie pracować, mają realną szansę na świetny wynik.

Jeśli szukasz świetnego przygotowania do przyszłorocznego egzaminu ósmoklasisty zapraszam Cię do mojego bestsellerowego Kursu! https://paulinaodmatematyki.com/egzamin/

A jeśli ósma klasa już za Tobą i zaczynasz liceum, może Ci pomóc mój Kurs do klasy 1 liceum, w którym omawiam każdy temat, z którym się spotkasz w szkole! https://paulinaodmatematyki.com/1-klasa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *