Informator bezpłatnie pobierzesz z tej strony: https://perspektywy.pl/e-book/perspektywy-9-10-idm2025/#page1
Matura z matematyki to jedyny obowiązkowy egzamin maturalny, który corocznie jest niezdawany przez największy odsetek maturzystów. W niektórych latach, nawet co piąty maturzysta nie zdał matematyki w pierwszym terminie. Czy można to zmienić? Czy jakichś rodzajów błędów można łatwo uniknąć? Tak! W tym artykule pokażę ci 10 wskazówek, które w większości są szybkie i proste do zastosowania, a wprowadzenie ich w życie pozwoli ci uniknąć najczęstszych błędów na maturze. Najlepiej by było, abyś zaczął je stosować już na próbnych maturach. Dzięki temu na właściwym majowym arkuszu będziesz już mieć wypracowane bardzo dobre nawyki, a co za tym idzie – popełnisz mniej błędów.
- Dokładnie zapoznaj się z tablicami maturalnymi, z których będziesz korzystać podczas egzaminu maturalnego. Znajomość wzorów i zależności, które znajdują się w tablicach maturalnych i umiejętność ich zastosowania to jedna z najważniejszych umiejętności, jeśli chodzi o przygotowanie do matury. Znajdziesz tam większość wzorów, które ci się przydadzą podczas rozwiązywania zadań. Ćwicz ich używanie podczas pisania próbnych arkuszy tak, abyś nie musiał tracić czasu na poszukiwanie danego wzoru na prawdziwej maturze.
- Dobrze rozplanuj czas. Częstym błędem maturzystów, wynikającym niekiedy ze stresu, jest zatrzymanie się na jednym zadaniu i poświęcenie mu zbyt dużej ilości czasu. Nie rób tego! To generuje kolejny stres i zabiera Ci cenne minuty na maturalnej sali. Jeśli jakieś zadanie ci nie wychodzi przez dłuższą chwilę, przejdź do kolejnego. Warto oznaczyć je sobie w jakiś sposób na arkuszu (np. kropką lub krzyżykiem przy zadaniu) i wrócić do niego kiedy wykonasz wszystkie zadania, które potrafiłeś wykonać. Zajęcie się innym zagadnieniem, pozwoli twojemu umysłowi nabrać perspektywy i powrócić do kłopotliwego zadania z nowymi pomysłami.
- Obierz dobrą strategię egzaminacyjną: najpierw rozwiązuj łatwe zadania, a dopiero później trudne. Takie podejście ma kilka zalet. Po pierwsze, po wykonaniu kilku czy kilkunastu łatwych zadań wzrasta Twoja pewność siebie. Po drugie, łatwe zadania są dla mózgu świetną rozgrzewką przed czekającymi go trudniejszymi wyzwaniami. Poza tym, łatwiej rozwiązuje się egzamin ze świadomością, że masz już na koncie kilka zadań, których wyniku jesteś niemal pewny.
- Czytając polecenie, podkreśl najważniejsze słowa klucze, abyś był pewny, że nie pominąłeś żadnych danych rozwiązując zadanie. Przed udzieleniem odpowiedzi ponownie dokładnie przeczytaj, czego dotyczyło pytanie. Może się okazać, że to co wyliczyłeś nie jest jeszcze ostatecznym wynikiem, którego dotyczyło pytanie. Podczas pisania próbnych arkuszy zobaczysz, jak podchwytliwe potrafią być polecenia i jak bardzo trzeba na to uważać.
- Pracuj krok po kroku i zapisuj każdy etap obliczeń. W zadaniach otwartych, w miejscu do tego przeznaczonym zapisuj wszystkie wnioski z zadania i wszelkie obliczenia. Zapisuj z jakich twierdzeń, własności i wzorów korzystasz. Sprawdzaj, czy wszystkie warunki w zadaniu zostały spełnione abyś mógł skorzystać z danego twierdzenia (np. sprawdź, czy trójkąt w którym chcesz użyć Twierdzenia Pitagorasa jest na pewno prostokątny). Staraj się unikać skracania kroków i szybkiego, niedbałego wykonywania zadania, ponieważ to często prowadzi do błędów. Zapisuj też swoje obliczenia zamiast wykonywać je w głowie. Sprawdzaj obliczenia na kalkulatorze.
- Sprawdź swoje odpowiedzi. W wielu maturalnych zadaniach możesz od razu sprawdzić, czy Twój wynik jest prawidłowy – wystarczy, że podstawisz wybraną odpowiedź do równania i zobaczysz, czy równanie jest tożsamościowe. Oczywiście zrób to dopiero na samym końcu, kiedy udzieliłeś odpowiedzi na wszystkie pytania, a do końca egzaminu zostało jeszcze sporo czasu.
- Wykonuj precyzyjne rysunki. Czasami błędy wynikają z prozaicznego powodu – złego rysunku. Jak to możliwe? Załóżmy taką sytuację: zadanie maturalne mówi o dowolnym trójkącie, a ty narysujesz trójkąt równoramienny. Jak myślisz, czy wnioski, które wyciągniesz z rysunku będą poprawne? Inny przykład: przez zły lub nieczytelny rysunek bryły, łatwo zaznaczyć zły kąt, a wtedy obliczenia również będą niewłaściwe. Dlatego zawsze wykonuj staranne rysunki i sprawdzaj, czy twój rysunek pomocniczy odpowiada wszystkim warunkom z zadania.
- Nie zostawiaj zadania testowego bez odpowiedzi. Przed oddaniem arkusza sprawdź, czy w każdym zadaniu zamkniętym udzieliłeś jakiejkolwiek odpowiedzi. Jeśli nie masz pojęcia, jaka odpowiedź będzie właściwa – wybierz jakąkolwiek. Twoja szansa na celny strzał w przypadku pytania składającego się z odpowiedzi A-D wynosi aż 25%. Pomyślisz, że to może niewiele, ale jeśli oddasz 4 „strzały” to statystycznie powinieneś uzyskać 1 punkt. Tak więc nie warto tracić takiej szansy. A czy jest jakiś sposób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo celnego „strzału”? Oczywiście, że tak! Jeśli jesteś w stanie stwierdzić, że jedna lub dwie odpowiedzi na pewno lub prawie na pewno są złe – przekreśl je. W jakim celu? Jeśli po jakimś czasie wrócisz do tego zadania, wciąż nie będziesz potrafił go rozwiązać, ale spróbujesz zaznaczyć właściwą odpowiedź – będziesz wybierał już tylko spośród dwóch lub trzech prawdopodobnych odpowiedzi. Zwiększa to twoją szansę na uzyskanie punktu do odpowiednio 50% i około 33%. A to oznacza, że jeśli zaznaczysz przypadkowe odpowiedzi w 4 zadaniach, w których poprawnie odrzuciłeś po dwa złe wyniki, to „strzelanie” pozwoli ci uzyskać z nich aż 2 punkty!
- W zadaniach otwartych z rozszerzoną odpowiedzią spróbuj napisać cokolwiek. Pamiętaj, że czasami pierwszy punkt w zadaniu z otwartą odpowiedzią jest przyznawany już za najprostszy zapis! Przykład? Proszę bardzo! Kojarzysz na pewno zadanie z rzutem dwiema sześciennymi kostkami. Należy w nim obliczyć prawdopodobieństwo określonego zdarzenia. Czy wiesz za co możesz otrzymać jeden punkt? Za obliczenie ilości wszystkich zdarzeń elementarnych czyli tzw. „mocy omegi”. Wynosi ona oczywiście 36 (6×6=36). I to wystarczy aby uzyskać 1 punkt – prawda, że niewiele? Tak więc nie trać takich okazji i – jeśli nie potrafisz wykonać go poprawnie w całości – spróbuj obliczyć w otwartym zadaniu tak dużo jak tylko potrafisz.
- Ćwicz rozwiązywanie próbnych arkuszy do momentu, aż Twój wynik nie będzie zadowalający. Regularnie rozwiązuj próbne arkusze egzaminacyjne, aby przyzwyczaić się do formatu i stylu pytań maturalnych. Jeśli twoje wyniki nie są zadowalające popracuj nad działami, które są dla ciebie największym wyzwaniem.
Jestem przekonana, że powyższe wskazówki pozwolą zdobyć ci więcej punktów na maturze z matematyki, a co najważniejsze, podejdziesz do matury ze spokojem i z pewnością, że świetnie sobie poradzisz!