Czy przyznasz, że są osoby, które właściwie można powiedzieć że nie uczą się matematyki, a jednak ją rozumieją? Jak to jest możliwe? Na pewno znasz takie osoby lub może nawet jesteś jedną z nich? Nauka matematyki przychodzi takim osobom z łatwością i lekkością tymczasem inna osoba może zakuwać matematykę godzinami a i tak dostanie z kartkówki ledwie dwójkę. Czy chcesz poznać sekret tych osób? I czy to prawda, że każdy może nauczyć się matematyki?
Chcę Ci pokazać kilka czynników:
1)
„Powiedz mi a zapomnę,
Pokaż mi a zapamiętam,
Zaangażuj mnie a zrozumiem”
Konfucjusz
Pierwszym sekretem jest Twoje zaangażowanie. Zauważ, że osoby, które rewelacyjnie radzą sobie z matematyki nie przepisują gotowego rozwiązania z tablicy ale najpierw same, ze zrozumieniem próbują je rozwiązać. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ zaangażowanie, poprzez pisanie, rozumienie, wyjaśnianie sobie zadania w głowie powoduje że daną czynność zaczyna się rozumieć a wtedy wykonanie innego ale podobnego zadania jest już łatwiejsze. Więc pierwszym krokiem jest Twoje pełne zaangażowanie, poprzez wykorzystywanie jak największej ilości zmysłów. Pisząc i samodzielnie rozwiązując dane zadanie angażujesz dotyk (pisząc), wzrok (patrząc na zadanie), a świetnie byłoby zaangażować jeszcze słuch mówiąc do siebie i wyjaśniając samemu sobie, że „to wynika z tego wiec teraz muszę zrobić to i to”. Nawet nie wiesz jak ja często w ten sposób uczyłam się do swojej matury:D – potwierdzam przynosi to świetne efekty!;)
2)
Rozpisz sobie schemat postępowania
Jeśli uważasz, że jesteś typowym humanistą lub matematyka nie jest twoją mocną stroną – rozpisz sobie kroki postępowania w zadaniu. To bardzo pomaga, aby nauczyć się matematyki. Np. jeżeli jest dla Ciebie problematyczne aby rozwiązać równanie – znajdź lub też lepiej stwórz własnoręcznie schemat postępowania krok po kroku jak je rozwiązać. Wtedy wystarczy podążanie za instrukcją – i zadanie zrobione! Pamiętaj, że wszelkie instrukcje, wyjaśnienia jak coś zrobić krok po kroku są nieocenioną pomocą! Wiedząc to – w moich Kursach matematycznych znajdziesz mnóstwo takich pomocy! Możesz wypróbować i sam się przekonać jak bardzo ułatwiają one zrozumienie matematyki!
3)
Dostrzegaj zależność przyczyna -> skutek
Co mam na myśli? Staraj się uczyć skojarzeniami. Jeśli jesteś maturzystą to np. w zadaniu z „x do kwadratu” powinna Ci się od razu skojarzyć delta. Prawda? Bo automatycznie wiemy, że równanie kwadratowe rozwiązujemy najczęściej przy pomocy delty. Jeśli w zadaniu tekstowym pojawia się prędkość, to intuicyjnie nasz mózg powinien nam podpowiedzieć wzór v=s/t . A kiedy zadanie mówi o trójkącie prostokątnym, to gdzieś w głowie siedzi Twierdzenie Pitagorasa i inne zależności, których możemy użyć w trójkącie prostokątnym. Czy już widzisz o co chodzi? Jeśli zrobisz w głowie takie odniesienia, to czytając dane zadanie nie będziesz mieć w głowie kompletnej pustki: „Który to typ zadania spośród kilkuset które znam?” ale już będziesz szukać w głowie tylko tych wszystkich zależności, które masz skojarzone z danym tematem. Ale żeby mieć tą wiedzę w głowie, bo „z pustego i Salomon nie naleje”, wykonuj różne typy zadań z danego tematu i notuj jakie metody wykorzystujesz.
I to wszystko! To jest cały sekret!
Ale nie wierz mi na słowo – przekonaj się sam!
Każdy, powtarzam KAŻDY potrafi się nauczyć matematyki. Nie wierzysz? Zobacz opinie moich uczniów na mojej stronie, na google, na facebooku, pod filmami na YouTube – zdecydowana większość z tych osób miała ogromne problemy z matematyką! Ale dzięki odpowiedniemu sposobowi nauki, który też wykorzystuję w moich kursach online te osoby były w stanie zdać matematykę w szkole, napisać pozytywnie maturę czy egzamin ósmoklasisty. Wystarczy zastosować kilka czynników i matematyka może już więcej nie być twoim problemem. Jeśli chcesz zobaczyć jak uczę i również osiągnąć razem ze mną swój matematyczny cel – wypróbuj któryś z moich kursów!