Do egzaminu ósmoklasisty w maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 100 uczniów 8 klasy szkoły podstawowej (ok. 96 proc.), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy.
Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów z egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku przedstawiają się następująco:
- język polski 61%
- matematyka 52%
- język angielski 66%
- język niemiecki 53%
Rozkład wyników
Rozkład wyników przedstawiony na wykresie wskazuje na szerokie zróżnicowanie poziomu wiedzy uczniów. Jedynie niecałe 10% uczniów uzyskało wynik poniżej 16%, natomiast ponad 12% ósmoklasistów osiągnęło wysokie wyniki – conajmniej 92%.
Jakie zadanie było najtrudniejsze, a jakie najłatwiejsze na egzaminie ósmoklasisty z matematyki w 2024 roku?
Ósmoklasistom najlepiej poszło zadanie 12, gdzie uczniowie mieli odczytać z układu współrzędnych współrzędne punktów. Aż 70% ósmoklasistów zdobyło punkt za to zadanie.
Najtrudniejszym zadaniem na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty okazało się ostatnie zadanie otwarte ze stereometrii. Uczniowie musieli wymyśleć strategię na obliczenie wysokości klocka w kształcie ostrosłupa, który był postawiony na sześciennym klocku. Jedynie 26% uczniów otrzymało maksymalną ilość punktów (2 punkty) za to zadanie. Średni wynik, jaki uzyskali uczniowie za to zadanie, jest równy 0,6 pkt (za zadanie można otrzymać 0, 1 lub 2 punkty).
Czy dziewczęta radzą sobie gorzej z matematyką?
Niektórzy żyją w przekonaniu, że dziewczęta radzą sobie gorzej z matematyką. Czy tak faktycznie jest? Gdyby spojrzeć na wykres obrazujący wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 w zależności od płci uczniów można wyciągnąć wniosek, że nie jest to prawdą. Średni wynik z egzaminu ósmoklasisty z matematyki jest bardzo podobny u chłopców jak i u dziewcząt. Jest on równy odpowiednio 52% i 51%.
Moje wnioski
Bardzo cieszy mnie fakt, że coraz częściej na egzaminie ósmoklasisty można spotkać zadania, które uczą logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, jakie można spotkać „w prawdziwym życiu”. Takim zadaniem było chociażby – świetne moim zdaniem – zadanie 18 o Panu Janie i truskawkach. Dzięki temu, uczniowie widzą praktyczny aspekt matematyki i wiedzą, że za jej pomocą można obliczyć chociażby dzienny przychód. Fakt, że zadanie 19 (o klockach w kształcie sześcianu i ostrosłupa) okazało się najtrudniejszym zadaniem w tym roku może świadczyć o tym, że spora część ósmoklasistów boi się zadań niestandardowych (same obliczenia w tym zadaniu były bardzo łatwe). Warto więc wprowadzać na lekcjach matematyki zadania, które łączą matematykę życiem (przy zadaniach z brył, można w treści zadania umieszczać przedmioty, które uczniowie widzą na codzień np. akwarium, pudełko itd.). Uczeń mniej będzie się bał takich zadań na egzaminie, jeśli na lekcji będzie liczył objętość akwarium, w kształcie prostopadłościanu – a nie samego prostopadłościanu, jeśli na lekcji obliczy ile centymetrów kwadratowych papieru dekoracyjnego potrzeba na oklejenie prezentowego pudełka w kształcie sześcianu, zamiast liczyć pole całkowite sześcianu. Dzięki takim drobnym zmianom i metodzie małych kroczków można oswoić uczniów z takimi matematycznymi zadaniami.
Około 30% ósmoklasistów osiągnęło z egzaminu ósmoklasisty nie więcej niż 28% maksymalnej ilości punktów. Jest to bardzo niepokojące i świadczy o tym, że mniej więcej co trzeci uczeń nie radzi sobie nawet z prostymi obliczeniami. Być może jest to efekt braków w wiedzy z wcześniejszych lat (być może z okresu nauki zdalnej). Jeśli tacy ósmoklasiści nie nadrobią braków w wiedzy – w szkole ponadpodstawowej będzie tylko gorzej. Dlatego bardzo ważne jest aby jak najszybciej nadrobić zaległości. Jeśli potrzebujesz w tym pomocy, bo nie wiesz od czego zacząć – nagrałam na ten temat mnóstwo materiałów dostępnych na moim kanale na YouTube.
Ponad 13% ósmoklasistów osiągnęło bardzo wysokie wyniki wynoszące conajmniej 92%. Jest to świetna wiadomość. Z drugiej jednak strony, spoglądając na wykres pokazujący rozkład wyników można wyciągnąć wniosek, że egzamin był na tyle łatwy, że nie trzeba było być wybitnym z tego przedmiotu aby osiągnąć wynik bliski 100%. Sami ósmoklasiści po egzaminie w dużej mierze przyznawali, że egzamin był bardzo łatwy.
Co możemy zrobić jako nauczyciele?
Uważam, że warto dalej trzymać wysoki poziom nauczania (nieważne jak łatwe nie byłyby egzaminy ósmoklasisty) oraz próbować zaciekawiać matematyką nawet najsłabszych uczniów. Często obserwuję jak osoby, które bardzo słabo radzą sobie z matematyką (na próbnym egzaminie ósmoklasisty osiągają wyniki w okolicach 20-30%) po kilku miesiącach nadrabiania zaległości i pracy własnej, piszą egzamin w maju na ponad 70% i co najważniejsze – osoby takie polubiły i nareszcie zrozumiały matematykę.
Potrzebujesz pomocy z Matematyką? Dobrze trafiłeś!
Jeśli egzamin ósmoklasisty dopiero przed Tobą – skorzystaj z mojej pomocy i osiągnij świetne wyniki z egzaminu! Może Ci w tym pomóc mój bestsellerowy Kurs, z którego pomocą mnóstwo ósmoklasistów napisało egzamin osiągając wynik nawet 100%!
Kurs znajdziesz na tej stronie:
A jeśli egzamin ósmoklasisty już za Tobą, ale chcesz świetnie radzić sobie w szkole ponadpodstawowej – mam dla Ciebie super pomoc!